המדריך המלא לבחירת קסדה לאופנוע

הדבר הכי בסיסי שכל רוכב צריך, על כל רכב דו גלגלי, הוא קסדה. בלעדיה אין בכלל על מה לדבר ואין מה לעלות על הכלי. איך לבחור קסדה שמתאימה לנו, מה צריך לקחת בחשבון וכמה עולה התענוג?

 

האביזר הראשון שצריך כל רוכב אופנוע  (או קטנוע) כשהוא עולה על הכלי שלו הוא קסדה. לקסדה, מעבר לכך שהחוק מחייב אותנו לחבוש אותה, יש תפקיד מאוד חשוב בכל הנוגע לרכיבה – היא שומרת על החיים שלנו, פשוטו כמשמעו. קסדה איכותית יכולה להציל חיים במקרה של החלקה, נפילה או תאונה, ואי אפשר לחשוב בכלל על רכיבה ללא קסדה, בטח במציאות שבה הכבישים בישראל עמוסים ולצערנו אנחנו שומעים כמעט בכל יום על תאונות שמתרחשות על הכביש.

מעבר לבטיחות במקרה של תאונה, קסדה גם מבודדת בין הרוכב לבין מפגעים כמו רוח, אבק, רעש, חרקים מעופפים וכל דבר אחר שעלול לפגוע בפנים במהלך הנסיעה ולהוות סיכון של ממש. לכן, מה שחייב להנחות אותנו בבחירת קסדה הוא לא רק העיצוב והנראות שלה, שזה נחמד אם יהיו לטעמנו, אלא גם הנוחות, מידת ההתאמה לראש וכמובן האיכות שלה, כדי שתעמוד במבחן ברגע האמת.

קסדה לאופנוע

אז איך בוחרים קסדה לאופנוע?

בטיחות מעל הכל

אנחנו שומעים לעתים טענות ש”כל הקסדות הן אותו דבר”, וצריך רק איזו חתיכת פלסטיק כדי להימנע מדו”ח על רכיבה ללא קסדה. זה כמובן לא המצב. יש הבדלים משמעותיים בין הקסדות וכדאי שהקסדה שלכם תשרת את המטרה שלשמה קניתם אותה, שהיא כאמור קודם כל לשמור עליכם.

מבנה הקסדה מורכב משלוש שכבות: המעטה החיצוני הקשיח, השכבה הפנימית הרכה (זו שנמצאת במגע עם הפנים שלנו) והרצועות שאמורות לעגן את הקסדה סביב הראש. בקסדות לרכיבת כביש יש גם משקף שמגן על העיניים, שקוף או שחור, מפלסטיק קשיח. הקסדה אמורה לספוג מבחוץ את החבטות במקרה של פגיעה, ולבלום את הזעזוע לפי שיגיע למוח. קסדה שלא ממלאת את הפונקציה הזו, לא שווה את הכסף שלנו.

לקסדות יש תקני בטיחות שהן חייבות לעמוד בהן – תקן DOT האמריקני או התקן האירופי ECE, שמוכר בישראל. יש גם את תקן SNELL של ארגון הבטיחות הוותיק בעולם, ובהחלט יש קסדות שעומדות ביותר מתקן אחד, ואף בשלושתם.

ההמלצה היא כמובן לבדוק היטב את הקסדה ולוודא שאתם קונים קסדה שעומדת בתקן אחד או יותר, כדי להבטיח הגנה מלאה על הראש. יש קסדות שעברו מבחני ריסוק והאיכות שלהן מובטחת, וללא ספק אלו הקסדות המומלצות ביותר. זה הצעד הראשון.

התאמה לראש

אחד החלקים החשובים ביותר בבחירת קסדה הוא למצוא את זו שמתאימה לנו ויושבת בדיוק במידה הנכונה על הראש שלנו. מעבר לעניין הבטיחות, נוחות הרכיבה תלויה מאוד בקסדה שאתם חובשים – קסדה איכותית וקלת משקל תשפר מאוד את החוויה שלכם, לעומת קסדה כבדה שהצוואר שלכם ייאלץ לסחוב בקושי, ותהפוך את הרכיבה לסיוט. לכן אחד השלבים החשובים הוא התאמת הקסדה לראש, ועדיף ממש לעשות זאת באופן פיזי בחנות ולא להסתמך על תמונות באינטרנט, גם אם המחיר מפתה והוא “בהזדמנות”.

גם אחרי שמצאתם קסדה קלה ואיכותית, עליה להתאים למבנה הראש שלכם, לשבת עליו בנוחות ולאפשר שדה ראייה רחב. יש הבדלים דרמטיים בין הקסדות מבחינת עיצוב, וחשוב שהקסדה שלכם תהיה מתאימה “פיקס” לראש שלכם – לא גבוהה מידי, לא נמוכה מידי, לא לוחצת, לא משוחררת וכו’.

אגב, אם כבר הזכרנו לוחצת, עליכם להביא בחשבון שהשכבה הפנימית מתרחבת עם הזמן משום שהיא רכה, וקסדה שמעט לוחצת היום, תהיה בעוד מספר שבועות או חודשים מתאימה בול. לכן עליכם לבחור קסדה שהיא מעט לוחצת (לא יותר מידי!) על הפנים, ובהמשך הלחץ ייעלם והקסדה תשב עליכם בצורה מדויקת כדי לעשות את העבודה. יש גם דגמים עם ריפוד פנימי מתכוונן או נשלף, וכך ניתן להתאים אותה בצורה אף טובה יותר.

דבר אחרון בעניין הזה, ואולי החשוב מכל – אל תנסו אפילו לחשוב על קסדת “חצי”. נפילה על החלק התחתון של הפנים כואבת ומסוכנת לא פחות, ובמהירות שאופנוע נוסע אתם לא רוצים לבחון את העמידות של הפנים שלכם. קסדה מלאה, עם הגנה על הלסת והסנטר, היא הבחירה היחידה שיכולה לבוא בחשבון.

איכות – איך יודעים מה טוב?

איכות הקסדה נקבעת על פי פרמטרים שונים – איכות החומר החיצוני (כולל המשקף), איכות הבד הפנימי, מנגנון הנעילה של המשקף ושל הרצועות, איטום, בידוד מרעש, משקל וכדומה. בגדול, כמובן שמוטב לרכוש קסדה איכותית ככל הניתן, קלת משקל וכזו שיושבת עליכם בנוח, גם בנסיעה מהירה.

יש קסדות העשויות מסיבי פחמן ומעוצבות בעיצוב אווירודינמי שנועד להקל על הלחץ באזור הצוואר בעת הרכיבה, ולבודד אתכם כמה שפחות מהרעש החיצוני. שוב נחזור על ההמלצה למדוד פיזית את הקסדה טרם הקניה. זה יאפשר לכם לעמוד על איכותה בקלות, וגם כמובן להתאים אותה בדיוק למה שנוח לכם. כך תצמצמו את טווח הטעות למינימום האפשרי.

חלקי חילוף לקסדה – למה צריך לשים לב?

לקסדה, כמו כל דבר אחר, יש מחזור חיים וכמובן שאם היא עושה את העבודה שלה כנדרש אז היא אמורה לספוג פגיעות במחזור החיים הזה, שנע בין 5 ל-7 שנים, תלוי ביצרן ובתדירות השימוש. גם קסדה יש צורך לתקן לפעמים, וחשוב לקחת בחשבון את עלות וזמינות חלקי החילוף של הקסדה שבחרתם. יש קסדות שבהן עלות החלפת משקף עלולה לעלות כמו קסדה חדשה, ואולי כדאי לחשוב פעמיים אם אתם רוצים להשקיע בהן.

כמו כן, יש קסדות שבארץ כלל אין זמינות לחלקי חילוף שלהן, והזמנה מחו”ל עשויה לקחת זמן רב, זמן שאתם צריכים לבלות ללא הקסדה או עם קסדה פגומה. גם זה דבר שכדאי לבדוק לפני שקונים. כמו כן, אם אתם משתמשים במערכות שמע או דיבורית בתוך הקסדה, מומלץ לבדוק שגם נושא זה מקבל מענה זמין ובמחיר סביר.

מחיר – אז כמה עולה קסדה לאופנוע וכמה נכון להשקיע?

אין כמובן “נכון” או “לא נכון” מבחינת מחיר, וכל אחד משקיע כמה שהוא מוצא לנכון. טווח המחירים של קסדות איכותיות נע בין כמה מאות לכמה אלפי שקלים, ולא תמיד מחיר גבוה מעיד בהכרח על איכות. גם דגמים פחות מוכרים ויותר זולים יכולים לבוא בחשבון, כל עוד הם עומדים בתקני הבטיחות וכמובן מתאימים לכם מבחינת הנוחות.

ההחלטה הזו גם תלוי במידת השימוש שלכם – אם אתם רוכבים רציניים שהאופנוע הוא כלי העבודה שלכם או כלי הרכב העיקרי, ייתכן שמוטב יהיה להשקיע דווקא בקסדה זולה יותר ולהחליף כעבור שנתיים או שלוש. מחיר גבוה לא מבטיח כלל שהקסדה תחזיק יותר זמן, ולכן אולי כלכלי יותר להחליף קסדה זולה בכל שנתיים; מי שרוכב בתדירות נמוכה יותר, רק בסופי שבוע או בשעות הפנאי, מוטב שישקיע בקסדה איכותית שתחזיק יותר שנים, והיא אף תאריך ימים עוד יותר אצל רוכב כזה שאינו משתמש בה יותר מידי.

כך או כך – אל תתפשרו על הבטיחות ועל הנוחות. אלה החיים שלכם והראש הוא כנראה האיבר החשוב ביותר בגוף האדם, ויש להגן עליו הגנה מירבית. לא צריך להזכיר עד כמה קשה יכולה להיות פגיעת ראש במקרה של תאונה. עשו את החשבון שלכם, התאימו את ההשקעה למה שאתם יכולים להוציא וכמובן קחו בחשבון את תדירות השימוש ואופיו, ובכל מקרה החליפו בכל מספק שנים קסדה לדגם חדש ובטיחותי.

אחרי שהגנתם על עצמכם – הגנה גם על הכלי

כמובן, שאחרי שסידרתם לעצמכם את ענייני המיגון, גם לכלי שלכם מגיע להיות ממוגן מפני גניבות. זאת עושים על ידי התקנת מערכת איתור לאופנוע (או לקטנוע) שמותקנת באופן מוצפן על הכלי ויכולה לזהות את מיקמו בכל רגע נתון.

במקרה של ניסיון גניבה, מתקבלת מיד התראה במוקד המבצעי שלנו שעובד בשיתוף פעולה עם כוחות הביטחון ומיד יוזנק כוח להשבת הכלי. עד כה הושבו בדרך זו מאות כלים של לקוחות מרוצים של הזעקה האחרונה.

לקבל פרטים ותיאום התקנה חייגו >>  03-6839129

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר למערכת של הזעקה האחרונה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן