כל מה שצריך לדעת על התקנת מיגון לאופנוע

הוא כבר מזמן הפך לחובה ולא למותרות, ההשקעה בו מוכיחה את עצמה לאורך זמן ובחלק מהמקרים אפילו יש מי שמעדיפים להשקיע בו במקום ביטוח – מיגון לאופנוע, קווים לדמותו.

מיגון לאופנוע כבר מזמן הפך לסעיף חובה בהוצאות של הרוכבים, בין אם על אופנוע ובין אם על קטנוע, וברור היום לכולם שגניבת אופנועים היא רק עניין של סטטיסטיקה – בסוף זה יגיע מספיק קרוב אלינו, ונצטרך לקוות שלא ממש עד אלינו.

הנתונים לא משקרים וקטנועים מככבים כבר שנים בצמרת טבלת גניבות כלי הרכב בישראל. הם קטנים, קלי משקל (ביחס לרכבים) וניתן אף לגנוב אותם בגרירה או העמסה, כך שגם גנב לא מוצלח במיוחד יכול בסוף הלילה למצוא לו כלי אחד שהוא “מתלבש” עליו, רגע לפני שהוא מועבר לפירוק.

משום שיש לא מעט אמצעי מיגון, חלקם חכמים ומתקדמים וחלקם “טיפשים” אבל עדיין חיוניים – כדאי לעשות קצת סדר ולהבין מה השוק מציע, מה עובד יותר טוב ועל איזה כלי ועל מה לא כדאי לוותר בשום אופן. קבלו את המדריך המלא לאמצעי מיגון לאופנוע.

מיגון לאופנוע

קודם כל – מי צריך להתקין מיגון לאופנוע?

התשובה הקצרה – כל מי שיש לו אופנוע (וגם קטנוע, אבל נתייחס כאן לאופנועים מתוך הבנה שזה ברור לכולם).

התשובה המלאה – אופנוע הוא כלי רכב עם פוטנציאל גניבה גבוה מאוד, וגם פוטנציאל סיכון גבוה לתאונות. שני הנתונים הללו מחייבים גם היערכות מבחינת מיגון, וגם מול חברת הביטוח שלא תמיד שמחה לבטח את הכלים הללו, ואם כן זה בדרך כלל במחיר גבוה מאוד. למעשה, רוב הפעמים הדרישה לאמצעי מיגון היא בכלל של חברת הביטוח, כתנאי בסיסי לבטח את הכלי, כך שאם יש לכם ביטוח מקיף לאופנוע, סביר שיש לכם עליו גם מערכת מיגון כלשהי.

מעבר לביטוח, התקנת מערכת מיגון היא גם עבור השקט הנפשי שלכם. כך אתם יודעים בכל רגע נתון מה קורה עם הכלי שלכם, ויותר מזה – גם כאשר אתם לא לידו, יש מי שעוקב ושומר עליו, מודיע לכם במקרה שקרה משהו חריג, ובמקרים מסוימים (תלוי בסוג המערכת) גם קופץ כדי להגן עליו.

מיגון לאופנוע, אם כן, הוא קודם כל בשבילכם. כדי שתוכלו לישון טוב יותר בלילה.

אילו מערכות מיגון לאופנוע קיימות?

מיגון “טיפש”

טיפש זו אולי לא המילה הנכונה, אבל מדובר בסך הכל בכלים בסיסיים שיכולים לשמור על האופנוע שלכם, אפילו רק על ידי הסטת הגנב למקום אחר. איך? למשל מנעול. יש לא מעט סוגי מנעולים לאופנוע, ויש גם סיכוי לא רע שגנב ירצה פחות להתעסק עם כלי נעול כדי לא להתעכב עליו או להקים רעש מיותר.

לכן, מנעול הוא המחסום הראשון שכדאי להציב בפני הגנב. שני המנעולים הפופולריים יותר הם מנעול שרשרת, שנראה כמו שהוא נשמע: שרשרת עבה מפלדה מחוסמת שקושרת את הכלי לעמוד גבוה או קיר בטון או כל עצם אחר במרחב שלא ניתן להזיז.

מנעול נוסף הוא מנעול דיסק: מנעול קצת יותר מתוככם ש”יושב” על הדיסק של הגלגל הקדמי, ומונע בעצם תזוזה שלו. הפתרונות האלה הם טובים אבל בסיסיים למדי, ויש גנבים ש”עלו דרגה” והשתכללו מבחינת השיטות שלהם, ועלולים לעקוף (או פשוט לנסר) את המחסומים הללו בקלות. בכל מקרה, תמיד טוב שיש.

מיגון מתקדם

בגזרת המיגון החכם אנחנו כבר נכנסים לעולם אחר. יש שלל אזעקות ומערכות מיגון שאמורות לעשות את העבודה, ובהחלט כדאי להשקיע במערכת כזו, גם אם יש לכם מנעול וגם אם לא. יש מספר סוגי מיגון:

אזעקת ביפר

אזעקת ביפר היא אזעקה די נפוצה והיתרון שלה הוא בכך שהיא שקטה ויודעת להתריע אצל הרוכב במקרה שמשהו השתבש עם הכלי, גם אם הוא רחוק מאוד ממנו. ההתראה מתקבלת בשלט בלבד, כך שהגנב אינו יודע כלל שהיא הופעלה ואם מגיעים בזמן יש אפשרות אף לתפוס אותו “על חם”. זוהי אזעקה חכמה אך די בסיסית, ומומלצת בכל מקרה להתקנה על כל אופנוע.

מערכת איתור לאופנוע

מערכת איתור זוהי כבר מערכת מסוג מתקדם – היא יודעת איפה הכלי שלכם נמצא בכל רגע נתון, משדרת את הנתונים הללו למוקד ועוקבת אחריו בעת הנסיעה, במקרה של ניסיון גניבה. כך יכולה המשטרה (או כוחות ביטחון אחרים) לאתר את הכלי בקלות, לא משנה כמה התאמצו להסתיר אותו. כלים שהיתה מותקנת עליהם מערכת איתור נמצאו לא אחת חבויים ביערות, בשיחים, בחניונים תת קרקעיים ובעוד מקומות מרוחקים אחרים. כל עוד המערכת פעילה, כמעט שום דבר לא יוכל למנוע מהמוקד לדעת את מיקום האופנוע.

מערכת זו יעילה לא רק למיגון אלא גם לניהול ציי רכב, כמו למשל בחברת שליחויות. כאשר יש צי של אופנועים ניתן לדעת איפה נמצא כל אחד בזמן נתון ובכך לייעל את העבודה ולחלק אותה בצורה חכמה.

גלאי תאונה

תפקידו של גלאי התאונה הוא למעשה לשמור על הרוכב ולא על הכלי, אבל זו מערכת חשובה מאוד ולכן שווה להזכיר אותה. הגלאי יודע לזהות תנועות חריגות של הכלי, וכמובן נפילות והתהפכויות, והוא מיד מזהה שמדובר בתאונת דרכים. במקרה כזה, נותר קשר מידי עם הרוכב ואם הוא לא מגיב או עונה נשלח למקום הכלי, כפי שמופיע במוקד, אמבולנס לסיוע וחילוץ. מערכת זו הצילה כבר חייהם של רוכבים רבים והיא פשוט שווה את ההשקעה שלכם.

האם התקנת מערכות מיגון בהכרח מונעת גניבה?

לצערנו אף אחד לא יכול להבטיח דבר כזה, ולא משנה כמה מערכות מותקנות על הכלי ואיפה הוא חונה. גנבים תמיד היו וככל הנראה תמיד יהיו, והדבר הנכון ביותר עבורכם הוא לצמצם את הסיכון ככל שאתם יכולים – לשמור על האופנוע, למגן אותו ולהתקין עליו אמצעים שיודעים לאתר אותו גם לאחר שנגנב, כך שגם אם זה קרה יש עדיין סיכוי שתראו אותו שוב.

מערכות מיגון אינן חברת ביטוח, אין להן מנגנון פיצוי ואין הבטחה כלשהי למניעת תאונה או גניבה. אבל הן מספקות שקט נפשי ובעיקר מותירות את הרוכב בשליטה מסוימת על מה שקורה, בטח לעומת מקרים שבהם לא מותקנת מערכת איתור וברגע שהכלי נעלם סביר להניח שלא ייראה אותו עוד לעולם.

אז מה עושים אם בכל זאת הכלי נגנב?

קודם כל, בלי לחץ. זה ממש מבאס ומדכא לא למצוא את האופנוע  בבוקר במקום שבו השארתם אותו אתמול, אבל לצערנו זה חלק מהחיים ועלול לקרות לכולם. אם מותקנת מערכת מיגון ואיתור על האופנוע שלכם, סביר להניח שאת הצעד הראשון המוקד יעשה ולא אתם. מערכת האיתור מחוברת למוקד מבצעי שפעיל 24/7 ובו תמיד יש מענה אנושי. במקרה של זיהוי גניבה ונסיעה שלא על ידי הבעלים, נוצר איתו מיד קשר מהמוקד על מנת לוודא זאת, ואם אכן מדובר בגניבה, יוזנק למקום צוות ייעודי, או כוחות הביטחון (ולפעמים שניהם).

מהירות התגובה היא שחשובה כאן, ומאות פעמים כבר הוכח שתגובה מהירה מספיק של צוות המוקד שלנו, כמובן בהנחה והכלי ממוגן כראוי, הביאה ללכידת הגנבים ולמציאת הכלי והשבתו כמעט ללא נזק.

לכן, לא כדאי לקחת סיכון מיותר. עדיף להשקיע במערכת מיגון איכותית ומתאימה לאופנוע שלכם היום, במקום להצטער מחר. ואם תשלמו במשך שנים על מיגון מבלי שהכי שלכם ייגנב – גם אז זו תהיה הוצאה שלעולם לא תתחרטו עליה.

לפרטים נוספים אודות מערכות המיגון המתקדמות של הזעקה האחרונה, לתיאום התקנה ולכל שאלה נוספת בענייני מיגון ואיתור כלים – התקשרו למרכז ההתקנות שלנו >> 03-6839129

השאירו פרטים לקבלת הצעת מחיר למערכת של הזעקה האחרונה

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן